ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Феномен Іздрика: дискусія про творчість лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка – 2025 року (до Всесвітнього дня поезії – 21 березня)

21 березня ухвалою 30-ї сесії ЮНЕСКО1999 року проголошено Всесвітнім днем поезії, який уперше відзначено в 2000 році. З цієї нагоди доцентка кафедри публічного управління, права та гуманітарних наук Галина Матусяк провела зі здобувачами агрономічного факультету літературну дискусію, присвячену творчості цьогорічного лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка – Юрія Іздрика.

Спілкування розпочалося з огляду фотогалереї найвизначніших представників сучасної української поезії, яких мали впізнати здобувачі й назвати бодай один із віршів кожного автора. Окрему увагу приділено майстрам поетичного слова, які загинули внаслідок російської агресії, а також тим авторам, які зараз виборють незалежність України, перебуваючи на фронті.

Галина Матусяк ознайомила здобувачів із переліком сучасних українських поетів, які отримали Національну премію ім. Т. Г. Шевченка в попередні роки, і більш докладно розповіла про цьогорічного лауреата – Юрка Іздрика, який здобув найвищу нагороду за збірку «Колекція». Учасники виховного заходу висловили свої думки щодо того, як вони розуміють поезію, як саме цей вид художньої літератури впливає на читача, чому багато хто має упередження щодо читання віршів. Галина Матусяк запропонувала здобувачам «поворожити» на творах Іздрика: вони по черзі називали номер сторінки і розташування двох рядків із його книги, щоб почути для себе «поетичне пророцтво». Наприклад: с. 73 книги «Меланхолії», два останні рядки – «ми вибираємо те що не марне / ми посміхаємось цього достатньо».

Здобувачі почули найбільш відомі вірші Іздрика з його збірок «Після прози», «Календар любові», «Меланхолії», «Ліниві і ніжні», «Інші речі» та «Колекція», зокрема поезію «Розривати обійми немов електричне коло…» у виконанні автора. Особливе захоплення викликала пісня «Your sweet dreams» у ліричному виконанні лідерки гурту «Ліловий» на слова Юрка Іздрика. Цікавинкою заходу став відео-кліп випускника економічного факультету Романа Щербини, створений ним до Дня поезії в 2021 році, у якому він артистично читає вірш Іздрика «Ці набридливі ночі…».

Галина Матусяк згадала найбільш цікаві факти з біографії поета, зокрема участь у художньому фільмі режисерки Ірини Цілик «Фелікс і я» за мотивами роману Артема Чеха «Хто ми такі?», у якому Юрко Іздрик зіграв роль колишнього контррозвідника Фелікса, харизматичного ветерана війни в Афганістані. Поет охоче погодився на незвичну пропозицію мисткині, відповівши: «Я кажу їй: Ірка, про що ти говориш? Таке враження, що Мартін Cкорсезе запитав у Аль Пачіно, чи він хоче зніматися в його фільмі. Та звичайно, що хочу, яка різниця, який сценарій та який герой».

Виховний захід, присвячений Всесвітньому дню поезії, не лише нагадав здобувачам, що лірика є потужним засобом розвитку емоційної сфери і збагачення словникового запасу, а й розширив уявлення про сучасну українську поезію, зокрема про феномен творчості Юрка Іздрика, чиє здобуття найвищої літературної нагороди викликало шалену дискусію в мережі. Сподіваємося, що сьогоднішня зустріч надихне її учасників більш докладно ознайомитися з творами цьогорічного лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка й заохотить до регулярного читання поезії.

Автор: Матусяк Г. І. (21.03.25)