Статті
Наукові школи
У всіх університетах Світу основним місцем підготовки висококваліфікованих кадрів є наукові школи. Науковою школою в сучасному розумінні є постійно діюча система підготовки і підвищення кваліфікації наукових кадрів, яка базується на виконанні вченими школи актуальних науково-технічних задач і проектів. На чолі наукової школи знаходиться її керівник – визнаний вчений у своїй галузі науки і техніки, який відповідає за постійний розвиток науково-методологічної, матеріально-технічної бази, якість підготовлених проектів і наукових кадрів. Вчений, як керівник наукової школи, визнається офіційно після захисту дисертацій 3-х і більше його здобувачів. Найважливіші фактори формування наукової школи: знайти, сформувати свій, авторський напрям і методи творчої діяльності; діяти цілеспрямовано і послідовно; навчати учнів в процесі сумісної практичної, дослідницької роботи в науковому колективі.
В історію Херсонського сільськогосподарського інституту (нині ДВНЗ "ХДАУ" – Херсонського державного аграрного університету) назавжди золотими літерами вписані імена: професора курсу землеробства Ізмаїльського Олександра Олексійовича; професора і завідуючого кафедрою землеробства Лисогорова Сергія Дмитровича – засновника курсу «Зрошуване землеробство» і автора першого вітчизняного підручника з цієї дисципліни, професорів і завідуючих кафедрою сільськогосподарських меліорацій: Шапошникова Доната Григоровича – засновника кафедри сільськогосподарських меліорацій, гідромеліоративного факультету і рисосіяння на півдні України, Горюнова Миколи Сергійовича, Тупіцина Бориса Андрійовича, Беспалова Миколи Федоровича; професорів і завідуючих кафедрою ґрунтознавства і агрохімії Золотуна Василя Павловича і Ярмізіна Дмитра Васильовича; професора і завідуючу кафедрою агрохімії і фізіології рослин Христеву Лідію Олексіївну; професора і завідуючого кафедрою захисту рослин Чугуніна Якова Васильовича; професора і завідуючого кафедрою ботаніки Тихомирова Федора Костянтиновича; професора і завідуючого кафедрою годівлі тварин Чучка Григорія Петровича; професорів і завідуючих кафедрою розведення сільськогосподарських тварин Журавка Івана Степановича і Цимборовича Антона Францевича; професора й завідуючого кафедрою історії і філософії Давидова Михайла Йосиповича; професора і завідуючого кафедрою анатомії і фізіології тварин Амаліцького Василя Григоровича; професора і завідуючого кафедрою ветеринарної медицини Хренова Миколу Михайловича; професорів і завідуючих кафедрою спеціальної зоотехнії Єськова Павла Андрійовича і Яременка Віктора Івановича, професора і завідуючого кафедрою рослинництва Жарінова Валерія Івановича, професора і завідуючого кафедрою економіки природокористування і охорони навколишнього середовища Ігнатенка Миколу Григоровича та багатьох інших видатних і відомих вітчизняних вчених.
Серед професорів, наукові досягнення яких сьогодні є візитною карткою Херсонського державного аграрного університету, є вчені світового і європейського рівня. Діяльність кожного досить різноманітна. Про них можна говорити як про науковців, педагогів, громадських діячів, фахівців аграрної науки і практики. Це перш за все керівники нових наукових шкіл, вчені, під науковим керівництвом яких багаточисельні аспіранти і докторанти підготували і захистили свої дисертації: Ушкаренко Віктор Олександрович – академік УААН, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник вищої школи України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (5 докторських і 48 кандидатських дисертацій, 7 підручника, 6 навчальних посібників, 7 практикумів), Коваленко Віталій Петрович – член-кореспондент УААН, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України (3 докторських і 48 кандидатських дисертацій, 3 підручники), Шерман Ісаак Михайлович – доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України (8 кандидатських дисертацій, 4 підручники).
Усі вони відомі вчені з широким науковим світоглядом, автори фундаментальних і прикладних досліджень. Професори ДВНЗ "ХДАУ" – провідні фахівці, які зробили значний внесок у розвиток сільськогосподарської науки і практики, є засновниками, продовжувачами і керівниками відомих вітчизняних наукових шкіл: "Зрошуваного землеробства" (науковий керівник – академік УААН В.О. Ушкаренко); "Селекції і генетики в тваринництві" (член-кореспондент УААН В.П. Коваленко); "Штучного відтворення промислових видів риб (професор І.М. Шерман); «Біоекології і технології південного рослинництва (професор Салатенко В.Н.); «Екологічних основ систем зрошуваного землеробства (професор А.О.Лимар); «Біологічного землеробства» (професор П.Н.Лазер); «Стабілізації еколого-генетичних основ виробництва зернових культур» (член-кореспондент УААН Ю.О.Лавриненко); «Селекції насінництва зернових культур» (професори А.П. Орлюк і В.В. Базалій); «Біологічного і альтернативного ландшафтного землеробства (професор І.І. Андрусенко); "Еколого-меліоративної" (професор В.В. Морозов); "Удосконалення типів годівлі сільськогосподарських тварин (професор Б.О. Вовченко); «Виробництва продуктів тваринництва» (професор В.О. Іванов); «Генетики популяції, розведення та селекції овець» (професор Т.І.Нежлукченко); «Селекційно-технологічних методів виробництва продукції тваринництва високої якості» (професор В.Г.Пелих); "Меліоративного ґрунтознавства і агрохімії" (професори І.Д. Філіп'єв, В.В. Гамаюнова); "Економіки АПК" (професор Л.О. Мармуль); "Системний аналіз і його оптимізація (професор В.В. Марасанов); "Оптимізація управлінських рішень" (професор Є.К. Міхєєв).
Сьогодні в Херсонському державному аграрному університеті працюють 30 професорів. Це - Золотий фонд університету.
За значний внесок у розвиток агропромислового комплексу та підготовки фахівців сільськогосподарської галузі професори ДВНЗ "ХДАУ" неодноразово визначалися високими міжнародними та державними нагородами. Це люди з різними долями, різним світоглядом, але є якості, які їх об'єднують – вони переймаються долею і майбутнім нашого університету, послідовно і цілеспрямовано ведуть науково-організаційну і науково-дослідну роботу, спрямовуючи свій досвід і енергію на вирішення найважливіших завдань, які стоять перед сучасною аграрною науковою і практикою, на підготовку молодих висококваліфікованих фахівців – докторів і кандидатів наук.