ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, що був встановлений 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Цього року минає 10 років від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.

У 2014 році Крим став першим об’єктом агресії російської федерації проти України. Задовго до його окупації росія створила там потужну агентурну мережу, яка дестабілізувала суспільно-політичну обстановку.

Операція із захоплення півострова розпочалася 20 лютого 2014 року – саме в цей день було зафіксовано перші порушення збройними силами російської федерації порядку перетину державного кордону України через Керченську протоку. 23 лютого 2014 року в Севастополі відбувся 20-тисячний мітинг, на якому було «проголошено міським головою» громадянина росії Чалого.

26 лютого російські спецслужби за «севастопольським сценарієм» зімітували нібито «масове невдоволення київською владою» жителів Сімферополя та організували зібрання прихильників «русской вєсни» перед кримським парламентом.

Втім, усі ці інсценування агресора та його прагнення видати окупацію росією Криму за результат «бурхливого волевиявлення корінних мешканців» знівелював потужний мітинг українських патріотичних сил.

26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі громадян. Учасники патріотичної акції закликали чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі. 28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців збройних сил рф проголосувала за проведення референдуму про статус Криму.

Того ж дня підрозділи зс рф розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини. 16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований росією, бойкотували кримські татари та інші патріотично налаштовані жителі півострова. 25 березня було захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму, – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами росії.

День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя символізує опір окупації, що триває вже десять років. Рашисти переслідують корінний народ півострова. Кримські татари не визнали російської окупації та заявляють про свій протест проти порушень прав людини Крим – частина України, і вона буде звільнена від окупанта.