ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня Україна вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар. Таку етнічну чистку СРСР реалізував за наказом Йосипа Сталіна. Загалом із рідної землі у віддалені райони Радянського Союзу було депортовано 191 тисячу кримських татар (за іншими даними – 423 тисячі). Під час примусового виселення та протягом декількох років після нього загинули приблизно 46,2% кримських татар. У результаті депортації у кримських татар було вилучено понад 80 тисяч будинків, понад 34 тисяч присадибних ділянок, 360 тисяч гектарів землі, всі запаси продовольства та усе інше майно. Формальною підставою депортації стали обвинувачення кримських татар у масовому дезертирстві та колабораціонізмі, що геть не відповідало дійсності – понад 17 тисяч кримських татар служили в Червоної армії з перших днів війни. Третину учасників партизанського руху, що розгорнувся на півострові, також складали кримські татари.

Дізнатись більше про депортацію кримських татар, а також про історію та культуру корінного народу Криму допоможуть книги з фонду Наукової бібліотеки ХДАЕУ.

Також до уваги інформаційні матеріали до Дня пам’яті жертвам геноциду кримськотатарського народу. Добірка книг про окупацію Криму:

  1. «Люди «сірої зони»: Свідки російської анексії Криму 2014 року», Анна Андрієвська, Олена Халімон - висвітлює історії жертв російської окупації та історії людей, які виступили проти російської армії.
  2. «Крим Наш. Історія російського міфу», Сергій Громенко - про розквіт політичної мітології, який зумовлений окупацією Криму.
  3. «Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму». Анна Андрієвська, Олена Халімон - про перебіг російського вторгнення у Крим та його окупацію навесні 2014 року.
  4. «Анексія Криму - міжнародний злочин: Монографія», Олександр Задорожній - комплексне міжнародно-правове дослідження відносин, пов’язаних з міждержавною взаємодією рф та України з «кримського питання».
  5. «Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму». Наталя Гуменюк - збірка репортажів з тимчасово окупованого Криму, куди журналістка Наталя Гуменюк їздила впродовж 2014–2019 рр.
  6. «Крим за завісою. Путівник зоною окупації», Ольга Волянюк, Христина Добровольська, Максим Майоров - про ситуацію на півострові до і після його окупації росією.
  7. «Анексія: Острів Крим. Хроніки гібридної війни», Тарас Березовець - про механізми та технології т. зв. «гібридної війни», розв’язаної військами рф на території Криму.
  8. «Вільні голоси Криму», Олеся Яремчук, Мустафа Джемілєв, Інна Березніцька, Анастасія Левкова, Олександра Єфименко, Ірина Славінська, Рустем Халіл, Євгенія Генова, Єва Райська, Марія Глушко - збірка портретів шістнадцяти політвʼязнів-журналістів, які борються за права людини та свободу слова в окупованому Криму.

Добірка книг про історію і культуру Криму:

  1. «Кримськотатарська кухня», Олена Соболева - про народну культуру, гастрономію, історію кримськотатарського народу у ХХ ст.
  2. «Кримськотатарські родини», Євгенія Генова - книга про боротьбу кримськотатарського народу в історіях чотирнадцятьох сімей.
  3. «Весілля кримських татар: традиційні форми та трансформації», Олена Соболева - книга написана на широкому джерельному матеріалі, що був зібраний дослідницею в ході численних етнографічних експедицій до Криму.
  4. «Книга Історія Криму. Коротка оповідь великого шляху», Гульнара Абдулаєва - стисла історія Криму від таврів і античних міст до окупації Криму.
  5. «25 відомих кримських татар. Від Кримського ханства до сьогодення», Гульнара Абдулаєва - про кримських татар, завдяки діянням яких кримськотатарська держава і народ увійшли у всесвітню історію.
  6. «Пів століття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941-1991 роки): нарис політичної історії», Гульнара Бекірова - детальний виклад історії кримськотатарського національного руху, підкріплений розлогим цитуванням самвидавчої преси кримських татар, добіркою документів та інтерв'ю з Мустафою Джемілєвим.
  7. «Історія Криму та кримськотатарського народу», Гульнара Бекірова, Андрій Іванець, Юлія Тищенко, Сергій Громенко, Бекір Аблаєв - навчальний посібник, який розвінчує міфи про Крим.
  8. «Наш Крим: неросійські історії українського півострова», упорядник Сергій Громенко - збірка публіцистичних статей про історію півострова з моменту становлення Кримського Ханства до незалежності України 1991 року.
  9. «Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана 1918 року», Сергій Громенко - про трактування "кримської проблеми" на світовій арені у 1917-1918 рр., про сили і плани сторін, про хід бойових дій і про втрачену можливість приєднати Крим до УНР.
  10. «Кров інших: кримський злочин Сталіна і поетика солідарності», Рорі Фіннін - праця американського україніста про Крим і пливи на нього України, Туреччини та росії.

Художні та документальні фільми:

  1. «Додому» / Evge (2019) - драма про повернення кримськотатарської родини до Криму після окупації росією, https://cutt.ly/qrsjJBmJ
  2. «Чужа молитва» (2017) - історія кримськотатарської дівчини, яка рятувала єврейських дітей під час Другої світової війни, https://cutt.ly/ZrsjJiww
  3. «Хайтарма» (2013) - історія льотчика Амет-Хана Султана та депортації кримських татар, https://cutt.ly/PrsjH6LI
  4. «Реальна історія депортації кримських татар» (2024), https://cutt.ly/trsjZXmt
  5. «Крим: 10 років окупації» (2024), https://cutt.ly/WrsjZUNP
  6. «Крим. Звільнення» (2023), https://cutt.ly/brsjZGtf
  7. «Крим. ізоляція» (2022), https://cutt.ly/RrsjLFiB
  8. «Самоповернення в Крим» (2021), https://cutt.ly/ursjZbko
  9. «Крим. Оточені зрадою» (2019), https://cutt.ly/prsjL0uq
  10. «Хроніки анексії» (2019), https://cutt.ly/IrsjZqWv
  11. «ARZU / МРІЯ» (2018), https://cutt.ly/BrsjKUtk
  12. «Мустафа» (2016), https://cutt.ly/BrsjLh6D
  13. «Крим. Нескорений» (2016), https://cutt.ly/0rsjZaXx

Об’єктом геноциду був не тільки кримськотатарський народ, але і його матеріальна культура. Після виселення кримських татар радянською владою ліквідовано:

  • 112 особистих бібліотек
  • 640 бібліотек початкових шкіл
  • 221 бібліотека середніх шкіл
  • 360 хат-читалень
  • 30 районних, 60 міських бібліотек
  • 861 кримськотатарська школа
  • 24 музеї
  • редакції кримськотатарських газет і журналів, радіо, театри, музеї, вищі і спеціальні навчальні заклади
  • книжковий фонд кримськотатарською мовою, сотні унікальних рукописів
  • 63 оркестри
  • 1600 кав’ярень
  • 237 колективів художньої самодіяльності
  • Зрівняно із землею 2400 кладовищ, знищені надгробні пам’ятники, святині, будівлі мечетей і медресе передані під магазини, клуби, склади
  • Переобладнано в психлікарню будівлю найстарішого духовного навчального закладу Зинджирли медресе
  • Вилучено у кримських татар 80 тисяч будинків, 34 тисячі присадибних ділянок, 15740 голів худоби, 420000 одиниць посуду, меблів, одягу, предметів домашнього вжитку. Жодній кримськотатарській сім’ї нічого з усього вилученого 1944 року не повернули досі
  • Змінено у 1944-1945 роках в Криму кримськотатарські топоніми та гідроніми
  • Перейменовано 11 райцентрів та 327 сіл із кримськотатарськими назвами.

Автор: Наукова бібліотека ХДАЕУ.