Ознайомча та навчальна практика для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня ХДАЕУ
22 травня 2025 року на агрономічному факультеті й факультеті рибного господарства та природокористування відбулося заняття в межах ознайомчої та навчальної практики для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Захід проходив у змішаному форматі – онлайн і офлайн – для студентів спеціальностей: 201 Агрономія, 202 Захист і карантин рослин, 203 Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство, 205 Лісове господарство, 206 Садово-паркове господарство.
Декан факультету рибного господарства та природокористування Павло БОЙКО і доцент кафедри лісового та садово-паркового господарства Тетяна БОЙКО разом з начальником ДСЛП Херсонлісозахист Марією СКРИПКІНОЮ провели обстеження ділянок лісового масиву сосни кримської Копманіївського лісництва Онікіївського надлісництва філії Центральний лісовий офіс ДП «Ліси України» в Кіровоградській області.
Метою заходу, в якому також взяли участь фахівці «Центрального лісового офісу» ДП «Ліси України» інженер охорони та захисту лісу Іван ГАПІЧ і майстер на лісозаготівельних роботах Ольга АРТЕМЕНКО, було обстеження лісових ділянок на наявність шкідників і хвороб та надання подальших рекомендацій господарству. Результатом стало виявлення осередків пильщика рудого соснового, короїда верхівкового, лубоїда малого соснового та вусачів. Серед хвороб визначено ураження хвої збудником шюте звичайного та деревини після зрубу – грибами з родів Ceratocystis, Ophiostoma, Leptographium («синева»).
Окрім обстеження насаджень на наявність шкодочинних організмів, було здійснено аналіз еколого-морфологічних особливостей деревних, чагарникових і трав’янистих видів флори соснового лісу. Особливу увагу приділено вивченню систематичних ознак представників хвойних і листяних порід. Визначено видовий склад підліску та проведено оцінку ступеня стійкості деревних рослин до впливу екстремальних погодних умов на початку вегетаційного періоду.
Проведення заняття в межах ознайомчої та навчальної практики як в онлайн, так і в офлайн форматі мало важливе значення для професійної підготовки здобувачів вищої освіти.
З теоретичної точки зору, студенти отримали можливість поглибити знання з ботаніки, лісівництва, фітопатології, ентомології та екології, закріпити розуміння систематичних ознак основних груп рослин, механізмів взаємодії організмів у фітоценозі, а також основ ідентифікації хвороб і шкідників лісових насаджень.
Практична частина сприяла формуванню навичок польових досліджень: ідентифікації видового складу флори, визначення стану деревних рослин, оцінки екологічної стійкості насаджень та збору первинного матеріалу для подальшого аналізу. Онлайн-формат дозволив залучити ширше коло студентів до обговорення результатів і поглибленого аналізу з використанням цифрових інструментів.
Таке поєднання теорії та практики сприяє цілісному засвоєнню навчального матеріалу, розвитку критичного мислення, спостережливості та екологічного світогляду майбутніх фахівців аграрного і природничого спрямування.
Висловлюємо щиру подяку Марії СКРИПКІНІЙ, Івану ГАПІЧУ та Ользі АРТЕМЕНКО за високий рівень організації та професіоналізм під час проведення натурних лісопатологічних обстежень. Завдяки вашій компетентності, ентузіазму та індивідуальному підходу студенти мали змогу не лише поглибити свої знання, а й отримати цінний практичний досвід у реальних умовах лісових екосистем!
Автор: Тетяна БОЙКО